fallback

САЩ: Ако Русия извърши инвазия, ще има до 50 000 цивилни жертви

Подобни действия ще предизвикат нова бежанска криза в Европа, твърдят високопоставени представители на американската администрация

10:37 | 06.02.22 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Високопоставени представители на американската администрация предупредиха, че ако Русия реши да извърши пълномащабна инвазия в Украйна, това може да доведе до десетки хиляди жертви, предаде DPA. В материал на The New York Times американските представители казват, че подобна инвазия може да отнеме живота на до 50 000 цивилни и да предизвика бежанска криза в Европа.

По време на шестчасовите закрити срещи с депутати от Камарата на представителите и Сената в четвъртък официалните лица са предупредили, че ако руският президент Владимир Путин избере най-агресивния от вариантите си, той може бързо да обкръжи или превземе столицата Киев и да отстрани демократично избрания президент на страната Володимир Зеленски. Те също така са предупредили, че инвазията може да предизвика огромна бежанска криза на европейския континент, която да доведе до бягството на милиони хора.

Представителите на администрацията твърдят, че американските разузнавателни анализатори все още не са преценили, че Путин е взел окончателно решение за нахлуване. Но сателитните снимки, комуникациите между руските сили и изображенията на руско оборудване в движение показват, че той е събрал всичко необходимо, за да предприеме най-голямата според служителите сухопътна военна операция в Европа от 1945 г. насам.

Представителите предупреждават, че човешката цена, която ще бъде заплатена при подобна пълномащабна инвазия, ако руският президент реши да предприема такава срещу Украйна, ще възлезе на между 25 000 и 50 000 убити цивилни, между 5000 и 25 000 убити украински военни и между 3000 и 10 000 убити руски военни. Подобна инвазия може да доведе и до пет милиона бежанци, повечето от които да се насочат към Полша.

Ако Москва реши да нахлуе в съседната страна, според американските служители е малко вероятно тя да предприеме действия преди втората половина на февруари. Дотогава повече земя ще е замръзнала, което ще улесни придвижването на тежки превозни средства и оборудване, а Зимните олимпийски игри в Пекин ще са приключили или ще приключват, което би могло да помогне на Путин да избегне разгневяването на китайския президент Си Дзинпин, който е важен съюзник на руския президент.

Брифингите  са последният залп в продължаващите вече седмици сериозни послания от страна на администрацията на Байдън за плановете на Путин. В същия ден, в който са проведени брифингите, администрацията на Белия дом публично предупреди, че Русия може да се опита да организира операция под фалшив флаг, внушавайки, че рускоезичното население е нападнато, което би могло да създаде претекст за открита военна операция. Предупрежденията са част от съгласувана кампания на администрацията за разкриване на маневрите на Путин в опит да се окаже международен натиск върху него и да му се обясни какъв риск за Русия крие по-нататъшното изостряне на ситуацията.

Въпросът, с който американските, европейските и украинските официални лица се занимават, е дали Путин ще реши да приложи максималистичен подход или по-ограничен вариант.

Например европейски партньори, които проучват същите доказателства, предполагат, че  Путин би могъл да започне операция с по-малки действия и да изпробва реакцията - с кибератаки, които да парализират електрическата мрежа и комуникациите на Украйна, с инвазия, ограничена до рускоезичната територия в Източна Украйна, или с опит да раздели страната наполовина, приблизително по протежение на река Днепър. Американски официални лица признаха тази възможност, особено ако руският президент иска да провери дали една по-малка военна акция няма да създаде повече разногласия в Европа по въпроса дали Старият континент да наложи най-съкрушителните икономически санкции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:06 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Политика виж още